Tydzień Bezpiecznego Tyłem Malucha cz 2 – Anatomia

 

Tydzień Bezpiecznego Tyłem Malucha cz 2 – Anatomia

Tydzień Bezpiecznego Tyłem Malucha cz 2 ???Dziś skupiłam się na anatomii, na tym dlaczego tak ważna jest ochrona głowy i szyi dziecka, oraz na pokazaniu nie skostniałych kręgów kręgosłupa. Grafika punkt środkowy ciała jest z książki Anatomia człowieka Adam Bochenek, Michał ReicherGrafika kręgów jest z książki Human Osteology Tim WhiteMój mąż stwierdził, że zostanę pediatrą ????AAAAAle Nie wybieram się w żadne inne miejsce, Zostaje w ??O fotelikach?? a wiedza z anatomii jest bardzo potrzebna, aby jak najlepiej zrozumieć rozwój naszych dzieci, i pomagać jak najlepiej je ochraniać Środek tygodnia, kto jest ze mna ? ??Kto ze mną wytrwa do soboty w Tygodniu Bezpiecznego Tyłem Malucha ? ???

Opublikowany przez O fotelikach Środa, 12 sierpnia 2020

 

Cześć

Tydzień Bezpiecznego Tyłem Malucha cz 2. Chciałabym dziś powiedzieć o anatomii dziecka, ponieważ małe dzieci nie do końca są kopią dorosłych, szczególnie pod względem rozwoju.

Chciałabym zacząć od punktu środkowego ciała. W skutek silnego wzrostu kończyn dolnych przesuwa się punkt środkowy ciała. U 2 miesięcznego płodu jest on pod bródką, u noworodka przesuwa się do punktu nieco wyżej pępka, a u dorosłego odpowiada mniej więcej górnemu brzegowi spojenia łonowego. Przedstawiam grafikę z książki Anatomia człowieka Adam Bochenek, Michał Reicher.

Kości

Kości początkowo mają charakter błoniasty, następnie od 4 do 6 tygodnia zarodka wytwarza się szkielet zbudowany z chrząstki szklistej, aby wreszcie od 7 tygodnia chrząstka stopniowo została zastąpiona przez kość. Wytwarza się wówczas najwyższy stopień budowy, czyli szkielet kostny.

Kości mają 3 stadia rozwoju – błoniaste, chrzęstne i końcowe kostne.

Połączenie kości dzielimy na 3 postacie połączenia,

w stadium błoniastym zachodzi więzozrost,

tkanka łączna przemieniająca się w chrząstkę to chrząstkozrost,

i końcowo tkanka łączna czy też chrząstka z wiekiem kostnieje co nazywamy kościozrostem.

Noworodki mają około 300 kości, które z wiekiem łączą się, kostnieją lub przemieniają w połączenie stawowe, aby końcowo jako dorosły człowiek posiadać 206 kości.

Kręgi kręgosłupa

Kostnienie kręgów kręgosłupa zaczyna się od trzech punktów kostnienia, dwa na łukach i jeden przy trzonie. W chwili porodu te trzy punktu kostnienia są przedzielone jeszcze chrząstką, czym tłumaczy się np. giętkość kręgosłupa noworodka. Zrastanie się obu punktów łukowych rozpoczyna się w pierwszym roku życia w kręgach lędźwiowych, a od 3 do 6 roku życia łączą się punkty łuków z trzonami, zaczynając od kręgów piersiowych.

Na załączonej grafice z książki Human Osteology Tima White, chce pokazać kostnienie kręgów. Podzieliłam grafikę, aby łatwiej było wytłumaczyć o których kręgach mówię. Z lewej strony są pokazane kręgi dziecka w pierwszym roku życia, z prawej strony kręgi dziecka w 6 roku życia.

Pierwszy rząd to kręgi :

  • z lewej atlas, kręg ten jest najwyższym kręgiem łączącym czaszkę i kręgosłup, posiada 2 punkty kostnienia, które łączą się od 5 roku życia,
  • z prawej to axis, kręg odpowiedzialny za obracanie głowy, podobny jest do wszystkich innych kręgów, ma 3 punkty kostnienia, które łączą się od 4 do 6 roku życia

Drugi rząd to kręgi :

  • z lewej, kręg szyjny
  • z prawej, kręg piersiowy

Trzeci rząd to kręgi :

  • z lewej, kręg lędźwiowy
  • z prawej, kość krzyżowa, który po urodzeniu składa się z 5 kręgów sakralnych, aby końcowo zrosnąć się w solidną kość krzyżową.

Na grafice widoczne jest połączenie chrzęstne, które nadal się nie skostniało. Te fragmenty chrząstki mają zdolność do rozciągania do 5 cm, jednak rozciągnięcie powyżej 1 cm, może być wystarczające, aby kręgosłup pękł powodując paraliż lub śmierć.

Aby stwierdzić skostniałość kręgów, potrzeba by tomografii komputerowej. Jednak myślę, że lepiej jest wybrać fotelik tyłem do kierunku jazdy i nie narażać dziecka, jego kręgów i kręgosłupa na rozciąganie podczas zderzeń czołowych.

O fotelikach.